به ياد فريدون فروغی( تنها صداست که ميماند )


شعر از فرهنگ قاسمی
چه ميشدکه مرزی نميبود-برای نثار محبت و انسان کمال خدا بود-چه ميشد که نبض شقايق - طپشهای هر قلب عاشق -وعشق آخرين حرف ما بود چرا نه...چرا نه؟
چه ميشد که دست من و تو- پل عشق و ايثار ميشد برای تمامی دنيا و دنيا پر از شوق پروانه ها بود و جنگل ره آورد گل دانه ها بود-چرا نه...چرا نه؟
چه ميشد که اندوه ما را شبی باد همراه ميبرد- وفردا هوايی دگر داشت گل مهربانی به بر داشت-چه ميشد که خواب گل سرخ به رويای ما رنگ ميزد و رويا همان زندگي بود- چرا نه ... چرا نه؟
و دل شيشه غصه بر سنگ ميزد چه ميشد که انسان عاشق دلش بال پروانه ها بود وبا عشق ميماند با عشق ميخواند-چه ميشد که انسان کمال خدا بود ؟؟؟؟؟!
چرا نه ... چرا نه ؟...

چه ميشد بلوغ ستاره -فضای شب تيره زندگی را پر از شعر خورشيد ميکرد - چه ميشد فروغ سپيده کوير همه آرزوهای ما را گلستانی از عشق و اميد ميکرد- چه ميشد هوهوی مرغ شباهنگ دل صخره و کوه را آب ميکرد ودريا حريم غم و غصه هاشو گذرگاهی از اشک مهتاب ميکرد-چرا نه ...چرا نه؟
---------------------------------------------------------------------------------------------------
نمیدونم یه جورایی حس فریدون فروغی بهم دست داد البته این شعر بالا به صورت کاست در نیومد اما خالی از لطف نبود
خوب يه جورايی ديگه همه میدونیم که چرا به همچين کسی مجوز کار ندادن به نظر من فريدون جزو معدود خواننده هايی بود که موسيقی اصيل رو ارايه ميداد خب تو ايرانم که مملکت نخبه کش- هنر کش - فرهنگ کش - جای يه همچين آدمايی نيست کسانی که صدای خود را به کمتر از عشق نمیفروشند
افسوس...

فروغي متولد بهمن 1329، كار خود را از اواخر دهه 40 با برنامه تلويزيوني "شش و هشت" آغاز كرد و به دليل جنس صدا و موسيقي نويي كه ارائه ميداد، سريعاً به يك هنرمند پيشرو در عرصه موسيقي روز بدل شد.از آثار او ميتوان آدمك، ظهر تابستان و قوزك پا را نام برد.
او پس از انقلاب چند سالي را در اروپا گذراند اما بعد از مدتي به اميد فعاليت دوباره به ايران بازگشت. با اين حال جز اجراي چند كنسرت معدود در جزيره كيش، اجازه اجراي زنده در شهرهاي ديگر و يا توليد نوار كاست به او داده نشد.
آخرين فعاليت رسمي فروغي، اجراي يك ترانه با شعري از نيمايوشيج بر تيتراژ پاياني فيلم "دختري به نام تندر" ساخته حميدرضا آشتياني پور بود كه در نوزدهمين جشنواره فيلم فجر به نمايش درآمد.و در روز جمعه سیزدهم مهرماه ۱۳۸۰ تنها صدایش ماندگار شد.

مقاله ای به مناسبت اولین سالگرد فوت فریدون فروغی
در ضمن یکی از بچه ها هم یه وبلاگ درست کرده در مورد فریدون که جالبه خاستید یه سری بزنید
  
نویسنده : unforgiven ; ساعت ۸:۱٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٤ بهمن ،۱۳۸۱